Žmonės, kurie randa jėgų atleisti savo apmokamą darbą siekdami tikrosios aistros, yra reti. Laimei, kai kurie iš tų, kurie tampa žinomi per savo pasiekimus. Tokia yra Vicenzo Lancia, kuris atsisakė savo apskaitos karjeros, kad jis galėtų pastatyti automobilius ir pristatyti pasaulį kai kurioms pažangiausioms transporto priemonėms tuo metu.

Lancia istorija

Nors kai kurie gali pasakyti, kad 1906 m. Pramogomis ir galimybėmis įsidarbindavo nuobodulys, palyginti su 2008 m., XX a. Pradžia buvo neabejotinai viena produktyviausių istorijos laikų. 1905 m. Vicenzo Lancia įkūrė savo kompaniją su kolega Claudio Fogolin.

„Vicenzo Lancia“ buvo pasirengusi sukurti automobilį, kuris pakeistų italų kalbą ir galbūt pasaulio suvokimą apie automobilius. 1907 m. Jis atskleidė „Alpha“ – automobilį, kuris buvo laiko atžvilgiu novatoriškas. Be to, kad įrengtas tvirtas, patikimas ir jautrus variklis, „Alpha“ buvo stebėtinai lengva: „Vicenzo“ naudojo automobilio priekinės ašies vamzdinę struktūrą, o ne kietą plieną, kaip automobilių gamintojai.

Po šešerių metų „Lancia“ išleido „Theta“, kuris buvo pirmasis Europos automobilis, turintis įmontuotą elektros sistemą. Prieš 20-ąjį dešimtmetį „Lancia“ taip pat patentavo dviejų tipų variklius: 45ºV8 ir didžiulį ir siaurą 22º V12. Tokie pokyčiai lems 1922 m. Įspūdingą „Lambda“, kuris buvo inžinerinių ir dizaino laimėjimų suma. „Lambda“ turėjo nepriklausomą priekinę pakabą, grindų dėžės perdavimo tunelį ir pirmąjį pasaulyje siaurą V4 variklį, kad būtų galima paminėti tik keletą automobilio naujovių.

Iki 1931 m. Važiavimo komfortas buvo modernizuotas tiek, kad būtų įdiegtos lanksčios variklio tvirtinimo detalės ant „Astura“. Panašiai kaip ir „Chrysler“ patentuotas „plaukiojantis variklis“, sistema naudojo mažus guminius amortizatorius, kad susilpnintų triukšmą ir sumažintų vibracijas. Technologinių patobulinimų ir novatoriškų patenų palikimą atliktų 1933 m. Augusta, modelis, aprūpintas hidrauliniais stabdžiais, pažangiais priekiniais ir galiniais stabdžiais bei durų atidarymo sistema. Pastarasis nepanaudojo centrinio ramsčio ir taip privertė automobilio interjerą prieiti ir išeiti labai lengvai.

Po 1937 m. Balandžio mėn. Išleidimo, Lancia išėjo į lenktynes. Atsižvelgiant į naujausias įmonės technologijas, rezultatai, gauti visoje Italijoje ir kitose Europos šalyse, pristatė Lancia kaip kitą didžiausią lenktynių jėgas. „Lancia“ lenktyniniai automobiliai atrodė iš trijų degalų bako, dviejų išorinių ir galinių montuojamų, už piloto, taip pat visiškai keturių ratų pavara.

„Lancia“ taip pat skolintų „Ferrari“ visą savo technikų komandą ir dizainą, padėdama „Scuderia“ laimėti Pasaulio F1 čempionatą 50-ųjų dešimtmetyje. 70-ųjų matė lenktynių legendą „Stratos“. Jo itin lengvas korpusas, pagamintas iš aliuminio ir pluošto stiklo sustiprinto plastiko, įkvėpė vėlesnių modelių, tokių kaip Beta, Rally 037 ir Delta S4, atsiradimą, pastarieji pasinaudojo sudėtinėmis statybinėmis medžiagomis ir pažangia dviguba turbokompresoriumi ir keturiais ratais. vairuoti.

Kaip daugelis pirmauja „Lancia“, 90-ųjų dešimtmetyje jo reputacija pradėjo mažėti dėl mažo patikimumo reikalavimų. Nuo tada kompanija stengėsi sugrįžti išleidžiant tokius modelius kaip „95“ leidinys ir naujausias darbas, o elegantiškas sedanas teigė esąs vairavimo komforto įkūnija. Nors disertacija pradėta 2002 m., Prekės ženklas iš dalies grįžo į pagrindines vertybes – žandikaulius sudarančius elegantiškus dizainus ir apatinį gaubtą.

VIN Lancia surasti čia.

Atminkite, kad prieš pirkdami patikrinkite transporto priemonės istoriją. Tai atliksite įvesdami toliau nurodytą VIN kodą Lancia: